Тема: Народ цінує
кмітливість. Зустріч із угорською казкою та особливостями композиції казки: початок,
основна частина і кінцівка.
Мета: продовжити ознайомлення
учнів з казками народів світу; ознайомити з угорською народною казкою; удосконалювати
техніку свідомого, виразного читання; учити правильно висловлювати свої думки,
знаходити в тексті зачин, основну частину і кінцівку; розвивати мислення,
увагу, пам'ять; виховувати в учнів любов до художнього слова, бажання вчитися,
здобувати знання і використовувати їх у
житті.
Обладнання: мультимедійна презентація,
картки для роботи в групах, картки зі словами, картки для роботи в парах,
мікрофон, відеоролик
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
Всі народи
думку мали,
Казки завжди
вони складали.
А ми тепер
казки читаємо,
Як в світі
жити, добре знаємо.
Девіз нашого уроку (Слайд 2)
ІІ. Мовна розминка.
1. Гра «Аукціон слів» (Слайд 3)
Пригадайте
якомога більше слів на певний склад.
Ки (килим,
китиця, кишеня…)
Кі (кілька, кіно,
кістка, кішка…)
Ар (артист,
аркуш, арка…)
Лі (ліс, літо,
ліжко, літера…)
2. Чистомовка .
-
Скажіть, ви міцно спали вночі?
-
Так от ваш язичок також спав і ніяк не може прокинутися.
Допоможемо йому? (Слайд 4)
Ня – ня – ня – проміняв на ……… коня.
Ся – ся – ся – проміняв на ………. порося.
Ла – ла – ла – проміняв на ……….. вола.
Ку – ку – ку – проміняв на……….. голку.
На – на – на – проміняв на ……….. барана.
3. Мовно – артикуляційні вправи.
-
Назви яких тварин зустрічаються в чисто мовці?
-
А як сміється кінь? (і-гі-гі)
-
Як сердиться віл? (ву-у-у)
-
Як кричить баран?
(бе-е-е)
-
Які звуки видає порося?
ІІІ. Перевірка домашнього
завдання.
1. Усне опитування.
-
Можливо вам ще десь зустрічалися ці тварини?
-
Чому казка «Міньба « називається народною?
-
Хто головний герой цієї казки?
-
Яка пригода трапилася з дідом?
-
Хто вдома чекав діда?
-
Чи сварила баба діда за міньбу?
2.
Робота в групах. (Слайд 5)
-
Встановіть в потрібній послідовності на дід проміняв золото.
( шмат золота – кінь – віл –
баран – порося – голка)
(Слайд 6)

3. Читання за особами.
-
Знайдіть уривок в якому описується, як дід зустрівся з
пастухом.
-
Знайдіть уривок в якому описується, як баба зустріла діда.
-
Чи хотіли б ви у житті бути схожими на діда? Чому?
-
Чого навчила вас ця казка?
ІV. Повідомлення
теми та мети уроку.
Гра «Знайди зайве
слово». (Слайд 7, 8, 9)
Чоловік, хлопчик, дівчина, дідусь.
Королева, чарівниця, чаклунка, король.
Казковий, веселий, цікавий, розумна.
-
Отож про кого ми сьогодні будемо читати?
-
Прочитайте заголовок казки. Чия це казка?
-
Сьогодні ми вирушимо в подорож до Угорщини – країни
надзвичайної краси. Чудові Карпати, могутній Дунай, що несе свої води вільно та
плавно через усю країну, печери, величезна кількість замків… ця країна має
багату історію, культуру, а усна народна творчість сповнена цікавими казками,
легендами та оповіданнями. (Відеоролик).
Фізкультхвилинка
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Словникова робота. (Слайд 10, 11,
12, )
- Для того, щоб розпочати роботу над
казкою потрібно познайомитися з незнайомими словами, які зустрічатимуться в
тексті.
Куделя – прядиво або вовна, намотані
на спеціальний кілок.
Веретено – ручне знаряддя для прядіння.
Тин – огорожа, сплетена з лози,
тонкого гілля.
Сито.
2.Первинне сприйняття казки.
Читання казки вголос комбінованим способом.
Учні читають «Дощиком».
·
Накрапає дощ ( тихо);
·
Дощ пускається сильніше ( голосніше);
·
Злива (голосно);
·
Дощ слабшає ( тихіше);
·
Дощ перестав (читання припиняється).
3.Перевірка первинного сприймання.
Вправа «Мікрофон» (Слайд 13)
- Хто є головним героєм казки?
- Скільки завдань дав король дівчині?
- Що пообіцяв король, якщо дівчина виконає останнє завдання?
- Чи дотримав король свого
слова?
4. Ознайомлення з будовою тексту.
Але, у нашого
короля немає замку.
Допоможемо йому
збудувати його. (Слайд 14)
Для того, щоб мати міцний замок спочатку потрібно
закласти фундамент, потім побудувати стіни і в кінці звичайно ж потрібно покрити їх
красивим дахом. Ось який гарний палац ми
побудували для короля.(Слайд 15)
Так само створюються й казки.
Спочатку закладається фундамент - складається зачин казки. Він невеличкий,
хоча з нього ми дізнаємося про кого, або про що розповідатиметься в казці.
Далі будуються міцні стіни – це
основна частина казки, у якій відбуваються всі події(вона найбільша)
Будинок не можна побудувати без даху
– так і казка має мати свою кінцівку.
- Давайте повторимо ще раз, з яких
частин складається казка? (Слайд 15)
5. Ланцюжкове читання казки з аналізом.
- Зачитайте
зачин казки.
-
Чим прославилася дівчина?
-
До кого дійшла слава про розум і кмітливість дівчини?
-
Що наказав зробити король?
-
Зачитайте кінцівку казки.
-
Чи дотримав король свого слова?
-
Зачитайте основну частину.
-
Куди привезли дівчину?
-
Яким було перше завдання?
-
Якою була відповідь дівчини?
-
Знайдіть і прочитайте друге завдання короля та відповідь
дівчини.
-
Скільки завдань дав дівчині король?
-
Що пообіцяв король, якщо дівчина виконає останнє завдання?
-
Яким було третє завдання? Чи справилась із ним дівчина?
Фізкультхвилинка. Гімнастика
для очей
6. Характеристика героїв.
Король – розумний, хитрий, чесний,
володар свого слова. (Слайд 16)
Дівчина – розумна, мудра, хитра,
кмітлива. (Слайд 17)
7. Робота в парі. (Слайд 18)
Складіть прислів’я про розум. ( Мудрим ніхто не вродився, а навчився). (Слайд 19)
VІ. Підсумок уроку.
Чому потрібно бути мудрим? Навіщо нам
потрібні знання?
Для того, щоб здобути, будь яку
професію потрібні знання. І лікарю, і перукарю, і вчителю, і менеджеру, і
художнику, і фотографу , всім – всім потрібні знання отримані в школі. Ви ж
помітили, що навіть король вирішив одружитися з дівчиною, коли побачив, яка
вона розумна, мудра і кмітлива. Тому навчайтеся і пам’ятайте: знання
обов’язково пригодяться вам у житті.
-
На які частини поділяється текст?
-
Згадайте яку ж казку ми читали?
-
Хто її написав?
-
А яку схожу українську народну казку про розумну, мудру і
кмітливу дівчину ви знаєте?
Гра «Закінчи речення» (Слайд 20)
“Сьогодні на уроці я вчився (вчилася) …”
“Я запам'ятав (запам'ятала) …”
“Найбільше мені сподобалося …”
VІІ. Домашнє завдання. (Слайд 21)
1)Читати і переказувати казку ст. 43- 45
2) Намалювати малюнок до тієї частини казки, яка
найбільше сподобалась
Немає коментарів:
Дописати коментар